Evropska komisija je predstavila tristo milijard evrov vredno strategijo, imenovano Global Gateway.Šestletni načrt je namenjen vlaganjem v javno in zasebno infrastrukturo držav v razvoju. Številka tristo milijard je sicer zgolj ambicija, ne pa tudi zagotovljena vsota denarja. Koliko denarja naj bi Bruselj dejansko namenil, namreč ni jasno. Večinoma bo šlo za bančne garancije in pa posojila Evropske investicijske banke, ki naj bi nadalje nadalje spodbudili investicije iz privatnih virov. Med podprtimi projekti naj bi bili pobuda za obnovljive vire energije v Afriki in izdelava novih podmorskih optičnih kablov med Evropo in južnoameriškimi državami. S finančno podporo želi EU bodočim partnerjem omogočiti tudi kadrovsko pomoč. Pobuda je tudi neposreden geopolitični odgovor kitajski iniciativi En pas, ena pot, ki jo je Peking začel pred osmimi leti.
Evropska komisija je predstavila nove ukrepe, ki bodo državam članicam Evropske unije ob beloruski meji omogočili daljšo obravnavo prosilcev za azil in lažjo deportacijo zavrnjenih prosilcev. Ukrepi bi zagotovili več časa za registracijo prošenj za azil, kar bi pomenilo dolgotrajnejše zadrževanje migrantov v sprejemnih centrih. Celoten azilni postopek bi po novem lahko trajal največ štiri mesece. Če se postopek podaljšuje, pa se skrajšuje čas za deportacije migrantov, katerih prošnje bodo zavrnjene. Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je opozorila, da gre za časovno omejen in ciljno usmerjen odziv. Prav tako je dodala, da je to »predvsem politična in ne begunska kriza«. Johansson to trdi kljub izdatnim nezakonitim pushbackom, ki jih izvajajo poljske varnostne sile. Prek Belorusije je letos v Evropsko unijo prispelo nekaj manj kot osem tisoč beguncev, največ se jih je zadržalo na območju Litve, Poljske in Latvije, za nekatere pa je iraška vlada organizirala polete v domovino.
V Bangladešu so oblasti aretirale župana mesta Rajšahi, Abbasa Alija, ker je zasebno nasprotoval muralu, posvečenemu očetu premierke Hasine Wajed in sodobnega Bangladeša, Mudžiburju Rahmanu. V javnost je namreč prišel zvočni posnetek, na katerem je slišati Alija, kako ne odobrava poslikave. Ta je po njegovem mnenju oblika malikovanja, ki je v nasprotju s šeriatskim pravom. Ali je bil zato obtožen obrekovanja na podlagi razvpitih zakonov za omejevanje svobode govora na spletu, ki so v veljavo stopili leta 2018. Na podlagi teh zakonov je tožilstvo sprožilo več postopkov, tudi proti novinarjem. Organizacije za varstvo človekovih pravic sicer že od njihovega sprejetja opozarjajo, da zakoni ciljajo na utišanje kritikov Wajed in disidentov.
Etiopska vojska je po besedah tiskovnega predstavnika vlade Legesseja Tuluja [legEseja tUluja] uspela ponovno vzpostaviti nadzor nad strateško pomembnim mestom Shewa Robit, ki ga je minuli teden zavzela Tigrajska ljudska osvobodilna fronta, poznana pod kratico TPLF. Shewa Robit, ki se nahaja ob glavni prometni povezavi med tigrajsko prestolnico Mekele in etiopskim glavnim mestom Adis Abeba, je sicer le eden izmed manjših krajev v regiji Amhara, od koder je etiopska vojska s pomočjo tamkajšnjih zvestih milic pregnala tigrajske čete. Srditi boji bodo v prihodnjih dneh potekali za prav tako s strateškega vidika važno mesto Dessie, ki je od Adis Abebe oddaljen 400 kilometrov. V primeru uspeha bi etiopska vojska pod poveljstvom premierja Abija Ahemda lahko osvojila veliko v zadnjem mesecu »izgubljenega« ozemlja.ODPOVED: OFF sta pripravila vajenca Marko in Žan, mentoriral je Fabjan.