Vlada je sprejela predlog novele zakona o delovnih razmerjih, o kateri se je minister za delo Luka Mesec zadnji teden intenzivno pogajal s predstavniki delojemalcev in delodajalcev. Delodajalske organizacije so sporočile, da ne pristajajo na neusklajene predloge novele, češ da za delodajalsko stran prinašajo številne nove finančne in administrativne obremenitve. Predstavniki delodajalcev, ki so julija skušali na novelo zakona o delovnih razmerjih vplivati z izstopom iz ekonomsko-socialnega sveta, so se zavzemali zgolj za uskladitev zakona z dvema evropskima direktivama. S tem pa bi iz novele izpadle rešitve, ki so jih predlagali sindikalisti. Po seji vlade je o noveli spregovoril minister Luka Mesec:
Vlada je sprejela nujno novelo zakona o tujcih, s katero spreminjajo pogoj znanja slovenskega jezika v okviru postopka podaljšanja dovoljenja za začasno prebivanje zaradi združitve družine. Pri pripravi integracijske strategije so ugotovili, da za potrebe začetne integracije tujcev iz držav, ki niso članice Evropske unije, zadostošča poznavanje in razumevanje slovenskega jezika na tako imenovani preživetveni ravni. Zakon je po lanski noveli vlade Janeza Janše in letošnji noveli notranjega ministrstva Boštjana Poklukarja kot pogoj uvedel znanje slovenskega jezika na vstopni ravni. A na vladi so ugotovili, da za izvajanje izobraževalnih programov in izpitov na trgu trenutno ni dovolj izvajalcev. Kako točno se bo preživetvena raven jezika razlikovala od vstopne, morajo še opredeliti. V sporočilu za javnost je vlada glede preživetvene ravni nakazala: »Gre za raven znanja slovenščine, ki omogoča temeljno sporazumevanje v slovenskem jeziku, omejeno na preproste, predvidljive, vsakodnevne situacije, v katerih je izražanje rutinsko in se ponavlja.«Komisija Državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, krajše Knovs, se je seznanila z zvišanjem ocene varnostne ogroženosti zaradi terorizma na srednjo raven. Vladna medresorska delovna skupina za terorizem je stopnjo ogroženosti zvišala na tretjo stopnjo na petstopenjski lestvici, češ da je to potrebno zaradi trenutnih zaostrenih varnostnih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Na dnevnem redu seje parlamentarne komisije, ki je potekala za zaprtimi vrati, je bila ocena varnostne ogroženosti ob morebitnih protijudovskih protestih. Danes bo na ljubljanskem Trgu republike ob 17. uri potekal shod za podporo Palestini. Da ne gre za protijudovski protest, pojasni Barbara iz Gibanja za pravice Palestincev, ki organizira shod.
Vlada je sprejela odločitev o uvedbi začasnega poostrenega nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko, nadzor pa se bo začel izvajati v soboto. Italijanska vlada je ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja obvestila, da bo v soboto uvedla nadzor na meji s Slovenijo, ki bo trajal 10 dni z možnostjo podaljšanja.
Komisija za preprečevanje korupcije, krajše KPK, je sporočila, da se je župan občine Moravče Milan Balažic znašel v nasprotju interesov. Podpisal je odredbo o predčasnem nakazilu občinskih sredstev društvu, katerega zakonita zastopnica je njegova partnerka Nina Krajnik. Komisija je v postopku, ki ga je uvedla avgusta lani, ugotovila, da je Balažic na podlagi prejete vloge Slovenskega društva za lacanovsko psihoanalizo za namen pokroviteljstva in donatorstva v moravški občini za leto 2021 podpisal odredbo o predčasnem nakazilu sredstev. S tem je društvu omogočil premoženjsko korist. Balažic bi se moral v celoti izločiti iz postopkov in aktivnosti v zvezi z razpisom ali poslom, na podlagi katerega je občina društvu odobrila predčasno nakazilo. Ugotovitve komisije so pravnomočne.
Poslanci državnega zbora so z 61 glasovi proti 25 sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo ustave. Po spremembah bo pristojnost imenovanja sodnikov namesto parlamentu pripadla predsednici republike na predlog sodnega sveta. Prav tako bi po predlogu, za sprejem katerega je potrebna dvotretjinska parlamentarna večina, spremenili sestavo sodnega sveta. Obsegal bi 15 članov in ne 11, kot velja zdaj. Državni zbor bi izvolil sedem članov, osem pa bi jih sodniki izvolili med seboj. Njihov mandat bi trajal šest let, na funkcijo pa ne bi mogli biti ponovno izvoljeni. Sprejem sklepa o začetku postopka je uvod v drugo fazo postopka sprememb ustave, ki so jih predlagale koalicijske stranke in opozicijska Nova Slovenija. Spremembam nasprotujejo le v največji opozicijski, Slovenski demokratski stranki, ki pri tem ni bila povsem enotna. Sklep je namreč podprl tudi Anže Logar, predsednik sveta SDS in predsednik spin-off društva Platforma sodelovanja.